Prowadzenie zdrowego stylu życia warto rozpocząć od przeglądu swoich nawyków żywieniowych. Jak się okazuje, większość z nas przynajmniej raz w tygodniu zapomina o tym, aby zjeść śniadanie. Tymczasem nie bez powodu nazywane jest ono najważniejszym posiłkiem dnia.
Nie tylko dostarcza energii, ale też pobudza przemianę materii do działania, jednocześnie zapobiegając podjadaniu. Dlaczego warto jeść pełnowartościowe śniadanie każdego dnia?
Jak śniadanie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jeśli jeszcze przed południem dopada nas zmęczenie, czujemy się słabo, a nawet kręci nam się w głowie, to najprawdopodobniej zapomnieliśmy zjeść śniadanie.
Niestety, o tym posiłku zdarza nam się zapominać dosyć często, głównie z powodu tego, iż spieszymy się do pracy. Tymczasem śniadanie pozwala przede wszystkim zaspokoić pierwszy, duży apetyt, jaki pojawia się po nocy. Bardzo często nie odczuwamy go od razu po wstaniu z łóżka, gdyż jesteśmy zestresowani, zmęczeni, a w dodatku często spóźnieni do pracy. Niemniej jednak brak śniadania daje o sobie znać bardzo szybko – najczęściej po kilku godzinach dopada nas uczucie wilczego głodu i charakterystyczne „burczenie” w brzuchu. Ponadto, nasza przemiana materii praktycznie nie pracuje, gdyż żołądek pozostaje pusty. Rezerwy energii kończą się, przez co odczuwamy nagłe osłabienie.
Pamiętajmy, że kawa czy ciastko to nie śniadanie – powinno się ono składać z węglowodanów złożonych, niewielkiej ilości tłuszczu oraz pełnowartościowego białka. Smaczny i kaloryczny posiłek sprawi, że zyskamy więcej energii, ustabilizujemy poziom cukru we krwi i na dłuższy czas zapomnimy o głodzie.
Ja czuje się nieco słabiej po zjedzeniu śniadania i muszę się np. położyć na kilka minut.